BİZE YAZIN

Kapadokya Seyahatleri

Hititlerden günümüze bırakılmış tarihi bir miras..Güzel atlar ülkesine hoş geldiniz.
Kapadokya bölgesi bundan tam 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ'ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.
Günümüzde dünyasında bir eşi benzeri dahi olmayan bu oluşumlara bölge halkı garip görünümlerinden dolayı peri bacaları adını takmıştır.
Kapadokya bölgesi, doğanın ve tarihin iç içe yaşadığı eşsiz bir güzelliğe sahiptir.
Tarih boyunca bölgede yaşayan insanlar peribacalarını barınak olarak kullanmış, içlerini oyarak evler ve tapınaklar yapmışlar ve binlerce yıllık medeniyetlerinin tüm izlerini günümüze taşımışlardır.
Kapadokya bölgesinde ki insan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Hititler'in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler bölgeyi putperestlerin zulmünden kaçan Hristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir.
Kapadokya, büyük İskender'in ölümünden sonra İç Anadolu'da kurulmuş bir krallıktır ve ismi de Pers dilinde "Güzel atlar ülkesi" anlamına gelir.